Všichni rodiče zažili tíhu rozhodování při zařizování dětského pokoje pro jejich nejmenší. Děti rostou stejně rychle, jako změny v jejich vkusu i potřebách. Jak tedy zařídit dětský pokoj, aby se nábytek nemusel kupovat napřesrok nový?
Rozdělení pokoje
Je jedno, zda máte doma novorozence, nebo už školáka. Dejte důraz na rozdělení pokoje na tři účelné zóny. Jedná se o zónu klidu, tedy spaní, zónu na hraní a zónu učení. Čas strávený v jednotlivých zónách se mění a uzpůsobuje věku a potřebám dítěte. Do zóny klidu umístěte postel, noční stolek, lampičku. V zóně hraní zvyšte nároky na bezpečnost a pohodlí. Doplňte ji o měkkou podlahovou podložku, nábytek zvolte raději se zaoblenými rohy. Pořiďte dřevěnou truhlu, aby si hračky zvládly děti uklidit sami. Zóně učení bude dominovat psací stůl, pohodlná židle a knihovna.
Od narození po pubertu
Zvolte si nábytek v neutrální barvě, pevný a odolný. Častokrát se rodiče dopouštějí chyb, když vybírají nábytek s dětskými obrázky a v momentálně oblíbených barvách. Takový nábytek se rychle okouká, oblíbená barva se změní, dítě vyroste a roztomilé obrázky mu najednou přijdou hloupé. Pokud zvolíte masivní nábytek v bílé barvě, může sloužit dítěti od miminka po dospívání. Dětskou postýlku snadno vyměníte za větší, z komody sundáte přebalovací pult. Většina nábytku ale může v pokojíčku zůstat. Komody, skříně i knihovna může plnit svůj účel několik desítek let. O barvu a výzdobu odpovídající stáří dítěte se postará výmalba a nástěnné dekorace.
Dbejte na materiál a zdraví
Malé děti jsou daleko citlivější na prostředí, než je tomu u dospělých. Navíc děti především v batolecím věku rádi poznávají svět ústy, proto do dětského pokoje zvolte přírodnější materiál, s co nejmenším podílem chemických, syntetických látek a barev. Skvěle se hodí například masivní dřevo, ošetřené jen přírodními oleji. Při výmalbě si dejte záležet na výběru barvy s označením ekologicky šetrné. Obezřetní buďte i při výběru interiérových textilií, u kterých se snažte vyvarovat syntetickým příměsím.